מחשוב ענן – ההבדל בין אחסון VPS לבין אחסון בענן

מחשוב ענן או אחסון בענן שונה מאחסון VPS (שרת וירטואלי פרטי). רובנו נוטים לטעות בהבדלים הבסיסיים בין השניים, לרוב בשל חוסר ידע באשר לגורמים המבדילים בין שתי טכנולוגיות אלו של אחסון מקוון.

בשונה מתחום מחשוב ענן, אחסון VPS מהווה מחיצה ייעודית של שרת פיזי. המחיצה הייעודית נקראת שרת וירטואלי והוא מתנהג כמו שרת אוטונומי, לצד שרתים וירטואליים אחרים באותו שרת פיזי. על אף חלוקת שטח הדיסק ומשאביו בין שרתיו וירטואליים שונים, השרת הוירטואלי עצמאי לחלוטין, אינו תלוי בשרתים וירטואליים אחרים ואינו משפיע עליהם. שרת VPS ניתן לאתחול מבלי להשפיע על שרתי VPS אחרים או על השרת הפיזי. על שרת VPS ניתן להתקין תוכנות שונות ולהגדיר בכל עת את משאבי השרת הדרושים לתפעול התוכנות והיישומים המקוונים. חלק ממשאבי המעבד והזיכרון של השרת הפיזי מוקדשים לכל VPS, אולם משאבים אלו ואחרים מחולקים בין יתר "השכנים" הוירטואליים אשר דרים בשרת הפיזי. מכאן, שהשרת הפיזי בהיותו מוגבל בכמות המשאבים אותה הוא יכול לחלוק עם השרתים הוירטואליים, מאפשר גמישות של חלוקת משאבים, אולם עד גבול מסוים.

מחשוב ענן - מה זה

מחשוב ענן מתייחס למספר בלתי מוגבל של שרתים המחוברים ברשת ופועלים יחדיו כשרת אחד. כל השרתים הללו מהווים ענן. השרתים הוירטואליים בענן משתמשים בנתונים המאוחסנים בשרתי רשת נפרדים והם מחוברים גם כרשת המשמשת מרכז אחסון נתונים אחד. בסופו של יום, מקבל לקוח מחשוב ענן תשתית שלמה של שרתים הקשורים זה לזה ומהווים מערכת אחסון מידע.

ככלל, מאז הופעתה של טכנולוגיית הוירטואליזציה, קיימת עלייה ניכרת במספר הארגונים הבוחרים פתרונות מחשוב ענן או אחסון VPS לצורך אחסון אתרי האינטרנט והאפליקציות המקוונות שלהם. אותם ארגונים כבר אינם זקוקים לארכיטקטורה פיזית (שרתים פיזיים, מעבדים, זיכרונות, דיסקים בעלי נפחי אחסון, מערכות הפעלה וכדומה) שעליה יאוחסנו היישומים המקוונים. שיטה זו דורשת השקעה גבוהה בתשתית והשקעה שוטפת בתחזוקה כדי להבטיח ששרת האחסון פועל כל העת באופן תקין. מחשוב ענן לעומת זאת פועל על בסיס וירטואליזציה אשר מפרידה בין חומרה, מערכת הפעלה, לבין היישום הפועל על גבי החומרה. אותו רעיון נכון הן למחשוב ענן והן לאחסון VPS. יחד עם זאת, קיימים מספר הבדלים בין השניים. במאמר זה נדון בהבדלים שבין מחשוב ענן לבין אחסון VPS.

במידה והנכם מעוניינים באחסון אתרים שיתופי מבוסס ארכיטקטורת מחשוב ענן, או שהנכם מעוניינים באחסון VPS, נשמח לסייע לכם לבחור את המסלול המתאים ביותר עבורכם. צרו עמנו קשר עוד היום:

077-5452546

 

מהו אחסון VPS?

VPS – שרת וירטואליים פרטיים מבוסס על שרת אשר עבר קונפיגורציה באמצעות מנגנון וירטואליזציה. הקונפיגורציה של השרת הפיזי מתבצעת בצורה של ארכיטקטורה המייעדת מספר שרתים וירטואליים אשר יפעלו במקביל על אותו שרת פיזי. בצורה זו, נעשה שימוש בשרת פיזי אחד, אשר בעצם משמש מספר שרתים וירטואליים הפועלים עליו.

אחד החסרונות העיקריים את מונעים משרתי VPS את הפופולריות המתבקשת, הינו הפגיעות היחסית שלהם במישור קריסת השרת הוירטואלי או השרת הפיזי – מצב אשר ימנע את זמינות היישומים המקוונים עד לתיקון הבעיה, לדוגמא: מתקפת DDoS אשר יכולה לגרום להשבתה של המכונה כולה.

מחשוב ענן - איך זה נראהיחד עם זאת, אחסון VPS מצטיין במספר תחומים כאשר מדובר באחסון אתרים ואחסון יישומים מקוונים: אחסון VPS מאפשר חופש מוחלט מבחינת אופן ניהול השרת הוירטואלי, גישה לתיקיות השורש של השרת והתקנת כל תוכנה. אחסון VPS יעיל מאד יחסית לאחסון אתרים שיתופי בכך שאינו תלוי בניצול משאבי השרת על ידי מתארחים נוספים וכמו כן, אחסון VPS הינו מאובטח באופן בו כל הקבצים ובסיסי הנתונים בשרת VPS הינם פרטיים ובלתי נגישים למשתמשים אשר אין להם הרשאות מתאימות.

מחפשים אחסון VPS איכותי, מאובטח ומודולרי? ג'טסרבר פתרונות אחסון VPS לשירותכם! צרו עמנו קשר ונתאים יחד אתכם תכנית אחסון VPS המתאימה לכם.

077-5452546

מהו מחשוב ענן?

מחשוב ענן הינו פתרון האחסון האולטימטיבי ונקרא גם אחסון באשכולות (Clusters). נקודת המפתח ביחס למחשוב ענן היא בהקצאה הסימולטנית של משאבים שווים על שרתי הענן באשכול, מה שמספק מידה רבה של שרידות. לדוגמה, במצב בו אחד השרתים הופך להיות בלתי תקין מכל סיבה שהיא, הדבר לא יגרום לכישלון או הפרעה של שירות האחסון. אתרים המתארחים במערכת מחשוב ענן נגישים בכל עת ומכל מקום ומשמעות הדבר היא שמשאבי האחסון משוכפלים על כל שרת ענן באשכול – הסבר: אם לדוגמא שרת ענן אחד כבר הגיע לתעבורה המקסימלית שלו, הוא ינתב באופן אוטומטי את התעבורה עבור האתר הספציפי לשרת ענן עם פחות תעבורה באשכול. במילים אחרות, מחשוב ענן מנהל שירותי אחסון אתרים, אחסון קבצים, SSH, FTP, SFTP ושירותי דוא"ל (לדוגמה, SMTP), בשרתים רבים ושונים בו זמנית.

מחשוב ענן מאובטח על ידי שרתים פיזיים רבים (כגון שרתי Firewall) וכן, הוא גמיש וניתן להגדיל עבורו משאבים או לצמצם אותם בזמן אמת (בשונה משרת בודד).

מחשוב ענןמחשוב ענן מאפשר התאמה אישית ברמה הגבוהה ביותר, כאשר תחת ארכיטקטורת הרשת, ניתן להגדיר שרתים אשר יטפלו בחומת אש, שרתים אשר יטפלו בכתובת IP, שרתים שיטפלו באיזון עומסים וכדומה. עם זאת, יש לציין כי סביבת מחשוב ענן מורכבת הרבה יותר מאשר VPS ולכן דרושה לסביבה זו מומחיות טכנית גדולה יותר על מנת להגדיר אותה ולקבל את מלוא היתרונות של מחשוב ענן.

פתרונות אחסון שיתופי של חברת ג'טסרבר מבוססים מחשוב ענן. האתרים שלכם תחת ארכיטקטורת מחשוב ענן של ג'טסרבר מאובטחים ברמה הגבוהה ביותר. שרידות  וזמינות גבוהים באחסון אתרים שיתופי של ג'טסרבר! רוצים לנסות? צלצלו:

077-5452546

 

מחשוב ענן או VPS?

אחסון VPS גמיש מבחינת הקצאת משאבי שרת לכל לקוח VPS, אולם עד גבול מסוים. במצב בו הדרישה למשאבים עולה באופן חריג במיוחד, יהיה קשה מאד ולעיתים אף בלתי ניתן להקצות את משאבי השרת הדרושים וכתוצאה, עלולים היישומים במאוחסנים ב- VPS לקרוס. אחסון VPS מבטיח רמה קבועה של ביצועים מכיוון שחלק ממשאבי השרת מוקדשים לתפעול ה- VPS, אולם צריכת משאבים גבוהה של השרת הפיזי המארח או של VPS אחרים באותו שרת, לא תאפשר הוספת משאבים בו זמנית ל- VPS אשר ידרוש זאת. VPS הוא גם פוטנציאל של כישלון בנקודה אחת היות ואם השרת הפיזי המארח מגיע לנקודת כשל, כל ה- VPS שעליו יפסיקו לפעול.

מחשוב ענן לעומת זאת, מתמודד עם צורך בגידול משאבים בצורה שונה: בסביבת מחשוב ענן, היישומים המקוונים זוכים למאגר של משאבי מחשוב, כך שבמידה ושרת אחד הגיע לגבול השימוש במשאבים שלו, שרת נוסף בענן כבר מוכן לתפקד. על אותו עקרון, במידה ושרת אחד נכשל, היישומים המקוונים ימשיכו לפעול היות ושרתים אחרים באשכול ימשיכו לשרת את התעבורה הנכנסת. זוהי שרידות גבוהה אשר אופיינית מאד למחשוב ענן ופחות קיימת באחסון VPS. מחשוב ענן מבטיח זמינות גבוהה (Uptime) בזכות ריבוי השרתים שבענן. במידה ושרת אחד מגיע לנקודת כשל, הקבצים שעליו ותפעולם יועברו מיד לשרת אחד בענן ללא השבתה. כמו כן, ניתן להגדיל את נפח הזיכרון וכוח המעבד של שרת בענן מבלי להשפיע על דרישות העיבוד והזיכרון הנוכחיים של שרתים אחרים או דרישות עתידיות.

מחשוב ענן מאפשר לשלב בהתאם לצרכי ודרישות הלקוח, משאבים נוספים: זיכרון, שטח דיסק, רוחב פס וכדומה – אותם ניתן להוסיף בכל עת. לפיכך, מחשוב ענן יכול להיות מוגדר כפתרון אחסון אתרים המספק משאבים על פי דרישה. דינאמיות זו והתאמה אישית לצרכי הלקוח אינם כרוכים בהשקעות גדולות, כאשר גם משאבים מיותרים ניתן להסיר בכל עת.

צרו עמנו קשר ונתאים יחד אתכם תכנית אחסון המתאימה לכם.

077-5452546