מחשוב ענן יתרונות וחסרונות – כל מה שצריך לדעת

מחשוב ענן הינו שירות אספקת אמצעי מחשוב כגון שרתים, אחסון מידע, בסיסי נתונים, תוכנות וכדומה – דרך רשת האינטרנט – "הענן". אצל מחשוב ענן יתרונות וחסרונות מתקיימים במקביל, כמו לכל טכנולוגיה. במאמר זה נספר על מחשוב ענן יתרונות וחסרונות.

מחשוב ענן יתרונות וחסרונות

מחשוב ענן יתרונות וחסרונות – הסבר על יתרונות

 1. מהירות: מחשוב ענן מאפשר לארגון או בית עסק להפעיל שירות אחסון מידע בענן במהירות ובאופן ידידותי למשתמש. פריסה יעילה זו לצורך קבלת שירותי מחשוב ענן מהווה גורם משמעותי לכל ארגון הזקוק לאחסון מידע, יישומים ובסיסי נתונים בענן.
 2. חסכון בעלויות: היתרון המשמעותי ביותר של מחשוב ענן הינו במונחים של חיסכון בעלויות ה- IT. עסקים מכל סוג וגודל, מתקיימים על מנת להרוויח כסף תוך כדי שמירה על הוצאות תפעוליות ברמה המינימלית. בעזרת מחשוב ענן יכולים עסקים לחסוך עלויות באופן משמעותי בזכות העובדה שאין צורך בהקמה, ניהול ותחזוקה של תשתית מחשוב מקומית. מחשוב ענן מבטל למעשה את הצורך בהשקעת כספים להקמה של מרכז נתונים פרטי של בית העסק והתפעול שלו מבחינת חשמל, קירור ותחזוקה שוטפת. מחשוב ענן דורש מבית העסק תשלום רק עבור המשאבים בהם הוא משתמש הלכה למעשה וכמו כן, יכול בית העסק להתנתק משירות המחשוב בענן בכל עת ולעבור לספק שירות מחשוב ענן אחר.
 3. אמינות: מחשוב ענן כפלטפורמת שירות מנוהלת, הינו אמין הרבה יותר מאשר תשתית IT מקומית, שכן ספקי מחשוב ענן מבטיחים בהסכם השירות שלהם (SLA) זמינות של 99.99% במשך 24/7/365 ובנוסף, גם מנגנוני גיבוי והתאוששות מאסון במקרה של כשל שרת האחסון. במצב זה, יכול בית העסק להיות סמוך ובטוח כי מחשוב ענן יאפשר לו להתאושש במהירות וביעילות ולהפעיל מחדש את בסיסי הנתונים, היישומים והשירותים המקוונים שלו.
 4. נגישות מכל מקום בכל עת: אחסון מידע בטכנולוגיית מחשוב ענן מאפשר לכל עובדי הארגון לגשת למידע בענן מכל מקום בעולם ובכל זמן וזאת, ללא קשר לגורם היוצר קשר עם שירות הענן: מחשב, לפטופ, טלפון חכם או אייפד.
 5. מודולריות: מחשוב ענן מאפשר לארגון או לבית העסק להגדיל או להקטין משאבים ושירותי מחשוב ענן בהתאם לצרכים ולדרישות שלו. באופן זה, במידה ולמשל עומס העבודה על שרתי ה- IT קטן, אין חשש שהמשאבים והשירותים יבוזבזו – ניתן להקטין אותם ולחזור להגדיל אותם בעת הצורך.
 6. חסכון בכוח אדם: מחשוב ענן, בשונה מתשתית IT מקומית בארגון, מאפשר לארגון לחסוך את עלויות כוח האדם הדרושות לניהול ותחזוקה של ה- IT ולהעביר אחריות זו לגורם חיצוני אשר זוהי המומחיות שלו, בכפוף להסכם שירות המבטיח עדכוני תשתית, תחזוקה, גיבויים, שדרוגים באמצעות ספק שירות מחשוב הענן. הארגון יכול ליהנות מהקצאת כוח אדם שאינו מיועד לעבודה על תשתית ה- IT הכרוכה במחשוב ענן ותחת זאת, להקצות כוח אדם לשם פיתוח וגדילת הארגון ומערך השירותים הניתנים דרכו ללקוחותיו.
 7. יתרון תחרותי: מחשוב ענן משאבי מעניק לארגון או לבית העסק יתרון תחרותי על פי המתחרים, היות והמשאבים הדרושים להקמה ותחזוקת ה- IT, הם כמעט אפסיים. בצורה זו יכול הארגון להתמקד בפיתוח יישומים, מוצרים ושירותים אשר יהוו עבורו יתרונות בשוק בו הוא פועל. מחשוב ענן מאפשר לארגון "לשכוח" את מישור הטכנולוגיה הדרושה למערך ה- IT ולהתמקד בעסקים, שיווק ושירות.

מחשוב ענן יתרונות וחסרונות במאמר אחד

מחשוב ענן יתרונות וחסרונות – הסבר על חסרונות

 1. תקלות טכניות: ספקי מחשוב ענן מטפלים במספר לקוחות, לפעמים אפילו מספר גדול מאד של לקוחות וכמו בכל מערך IT, גם מערך מחשוב ענן עלול להיתקל בתקלות טכניות. ספק מחשוב ענן יגדיר ברוב המקרים סדרי עדיפות לטיפול בתקלות ולא תמיד תטופל התקלה של הארגון, אם למשל קיימת תקלה חמורה יותר במחשוב הענן של ארגון אחר. במצב זה, עלול הארגון לחוות קשיים ולעיתים אף לא יוכל כלל לגשת למידע שלו, ליישומים ולשירותים בענן.
 2. תלות בקישוריות לרשת האינטרנט: מחשוב ענן תלוי לחלוטין ברשת האינטרנט. ארגון ללא תשתית אינטרנט יציבה ומהירה (רוחב פס), לא יוכל ליהנות מיתרונות מחשוב ענן, כמו גם תקלת קישוריות לרשת האינטרנט אשר תמנע מהארגון גישה למידע שלו בענן.
 3. אבטחה: מחשוב ענן עלול להוות לארגון או לבית העסק מקור לפרצות אבטחה. על אף העובדה כי ספקי מחשוב ענן מיישמים לרוב את הסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחה והם מציגים אישורים עדכניים אודות אבטחת מידע, אחסון מידע אצל ספק שירות חיצוני לארגון או לבית העסק – עלול לפתוח פתח לסיכוני אבטחת מידע. מחשוב ענן אומר כי על הארגון לספק לגורם חיצוני גישה למידע עסקי חשוב ולעיתים רגיש. הקלות ברכישת שירות מחשוב ענן והגישה הקלה למידע בענן, עלולים לאפשר להאקרים לסרוק, לזהות ולנצל פרצות במערכת מחשוב הענן. לדוגמה, בארכיטקטורת מחשוב ענן רב-שכבתית שבה מתארחים מספר משתמשים באותו שרת, האקר עלול לנסות לפרוץ את הנתונים של משתמשים אחרים המתארחים ומאוחסנים באותו שרת.
 4. מיתוג ומיגרציה: למרות ההבטחה של ספקי מחשוב ענן כי השירות גמיש וקיימת אפשרות תמידית למיגרציה של המידע לספקי מחשוב ענן אחרים, עדיין לא ניתן למתג ארגונית שירותי מחשוב ענן של ספקים ועדיין קשה להעביר יישומים אשר פותחו בפלטפורמת מחשוב ענן של דוט-נט, לפלטפורמת מחשוב ענן מבוססת לינוקס.
 5. מגבלות שליטה: מחשוב ענן יוצר מצב בו תשתית הענן נמצאת בבעלות מלאה של ספק השירות, מנוהלת על ידו ומנוטרת על ידו. לפיכך, השליטה של לקוח מחשוב ענן על התשתית היא מינימלית עד מזערית. לקוח מחשוב ענן יכול רק לנהל את היישומים, המידע והשירותים המקוונים שלו אולם לא את תשתית מחשוב הענן: משימות ניהוליות מרכזיות כגון גישה לקבצי השרת, עדכון מערכות הפעלה ולעיתים אף התקנת תוכנות – עלולות שלא להיות בשליטת לקוח מחשוב ענן.

הינה הגענו לסיום המאמר על מחשוב ענן יתרונות וחסרונות. לאחר שעברנו על כל הדברים, אנחנו סבורים ובטוחים שתעשו בחירה נכונה.

אם אתם מחפשים שירות מחשוב ענן?

ג'טסרבר מספקת שירות מחשוב ענן ברמת אבטחה ותפעול הגבוהים ביותר.

פנו אלינו בטלפון:

077-5452546

ואנו נאפיין יחד אתכם את שירות מחשוב הענן המתאים לכם.